2018 Club Awards presented at AGM – 13th November, 2018

Over 40 club members and friends turned out to support the ECRC AGM and to hear the Chair’s round-up of the year’s activities, including shows (everything from Eventer SJ, through the Pentilly Estate Fun Ride, to an indoor Showing Show); the Pontispool Training Camp; summer series of SJ and dressage at Lower Tokenbury; regular clinics throughout the year; and great success at the area qualifiers and national championships.  Special mention went to the great contribution made by volunteers throughout 2018 – none of the club events can take part without a lot of volunteer support and this year members and friends contributed 211 hours of help (this in addition to the work done by committee members) – amazing support for the club – THANK YOU!  The club committed to continuing to offer a good mixture of training and club events through 2019 and set the membership fee for 2019 at £25.  (draft minutes will be uploaded to the Downloads tab of this site in due course).

Tamsyn Hutchins kindly presented the awards for the year, which were as follows:

Most improved horse:  Bridget (with Beata Sienkiewicz)

Most improved senior rider:  Anna Foster

Most improved junior rider:  Bella Honey

Most promising junior dressage rider:  Megan Busby

Most helpful supporting member:  Fiona Renfree

Most consistent junior:  Abi Baker

 

SENIOR POINTS AWARDS

First:  Cynthia Robinson on Foley

Second:  Sharon Peter on Billy

Third:  Lauree Morrish on Petroc

Fourth:  Anna Foster on Hamish

Fifth:  Liberty Turnbull on Jemima J Ray

Sixth:  Fiona Renfree on Vital Fizz

 

JUNIOR POINTS AWARDS

First:   Demelza Morris on Percy

Second:  Chloe Rundle on Tally

Third:  Phoebe Frost on Joey

Fourth:  Phoebe Frost on Roxy

Fifth:  Abi Baker on Patrick

Sixth:  Bella Honey on Milo

 

VOLUNTEER AWARDS (MEMBERS)

First:  Janet Owen (19.5 hours – wow!)

Second:  Pippa Hobbs

Third:  Daisy Dunn

Fourth:  Caroline Wills

Fifth:  Sydney Bond

Sixth:  Abi Baker

 

VOLUNTEER AWARDS

First:  Christine Ranson with an incredible 22.5 hours – thank you!

Equal second:  Geoff Waterton and Juliana Uniack

Third:  Amanda Goodman

Fourth:  Jackie King

Fifth:  Margaret Metcalf

Sixth:  Sheila Pengelly

A huge thank you to everyone concerned!

 

 

 

Intermediate Dressage Qualifier – Sunday 11th November, 2018

Well done to all our riders at the Area Dressage today and thanks to Pat Hatch for stepping in as Chef d’Equipe for the Seniors and keeping me abreast of the results. We had 3 Senior intermediate teams which gave us an excellent second and third team result from the Red and White team. Fab individual placings as well.  (More detailed results to be posted soon).

Sunday 4th November, 2018 – Area Novice and Intermediate SJ Qualifier ECRC Results

Well done to everyone, especially our ECRC first time competitors, you all represented your club superbly.

Results
Jr 80’ team First and  Q
Scarlett Gould  equal third individually.
Tamsyn Morris
Fifth Flo scard Morgan

Jr 100’  Olivia Marriott fourth individually.

Sr 90’ Team Fifth
Chantal Gardiner Sixth individually

Sr 100’ team First
Sarah Martin First individually.
Fiona Renfree Second individually
Louise Garland Fifth indiviaully.

Other senior and junior individual places to be confirmed.  Huge well done to everyone!